Jak dojít k Řípu

Strmá je cesta vzhůru... Foto: Vratislav Kadlec

Roudnice nad Labem – Krabčice – Říp

po červené ze severu

Nádraží v Roudnici nad Labem leží na hlavní trati Praha – Ústí nad Labem, takže najít vhodný spoj není žádný problém a rychlíku to sem z Prahy trvá necelou hodinu. Pokud se nechcete zdržovat s prohlídkou města nebo se na výstup na památnou horu nehodláte připravit výstupem na roudnickou rozhlednu, musíte cestou z nádraží obejít roudnický zámek a kousek nad náměstím najít začátek červené turistické stezky. K rotundě sv. Jiří je to pak po červené přibližně sedm kilometrů: vylezete z údolí Labe, projdete Krabčickou oborou, obcí Krabčice (v roce 1885 tu postavili novorenesanční kostel a známý český spisovatel Jan Karafiát tu o deset let dříve napsal knihu Broučci), vesničkou Rovné a pak již, hupky dupky stromořadím, k patě hory.

Ctiněves – Říp

po červené z jihu

Nedisponujete-li vlastním nebo cizím vozidlem a přesto se nechcete na památnou horu plahočit zdaleka, můžete zkusit zdolat Říp z jihovýchodu směrem od vsi Ctiněvsi. I tady několikrát denně staví motoráček, obvykle po čtvrt hodince jízdy ze stanici Vraňany na trati Praha – Ústí. Ctiněves je známá především tím, že zde byl dle kronikáře Hájka z Libočan pohřben praotec Čech – ovšem jeho hrob ještě nikdo nenašel a asi ani hned tak nenajde. Nicméně můžete zkusit štěstí. Patrný je však pramen Hamlouf (na kraji vesnice směrem k Řípu), který podle Balbína praotec Čech vyrazil úderem prutu. Ze Ctiněvsi je to na vrchol Řípu po červené cca 2,5 km a jedná se tak o nejkratší variantu pro ty, kteří nepřijedou po silnici. Na konci vás ovšem čeká pořádný krpál, takže jste-li slabší v kolenou, Říp raději obejděte a vrhněte se na zteč ze severozápadní strany.

(Straškov) – Vražkov – Říp

po žluté z jihozápadu

Přijít můžete ovšem i po žluté značce z jihozápadu – vystoupit musíte v zastávce Vražkov, kam se vláčkem motoráčkem dostanete například za 18 minut z roudnického nádraží (z autobusu ve Straškově, což je asi o kilometr dál). Ve Vražkově toho mnoho k vidění není, takže se můžete ihned vydat ke svému cíli, přes pole a kolem hájenky do lesa, kde narazíte na poutníky přicházející po červené od Ctiněvsi.

Mlčechovsty – Jeviněves – (Horní Beřkovice) – Ctiněves – Říp

po červené (a po žluté) z jihu

A konečně pro zdatnější turisty je tu delší varianta, která počítá s tím, že se po červené vydáte už z deset kilometrů vzdálených Mlčechovst, kde staví osobní vlaky z Prahy do Roudnice (a pochopitelně i naopak). Přijdete tak vlastně ze směru od Ctiněvsi, ale přidáte si několik kilometrů přes pole a lesy, s možnou odbočkou (po žluté) do Horních Beřkovic, kde si můžete prohlédnout zámek a psychiatrickou léčebnu. V rovinaté krajině je Říp již zdálky vidět, jako by byl na dosah – sledujete jako pomalu roste a mění svůj tvar, z jednoduché boule na protáhlý skalnatý pahrbek porostlý stromy.

Nesčetné možnosti

Nemusím snad dodávat, že na zpáteční cestě máte opět podobné možnosti – výchozí stanice se pouze změní v cílové. Pro milovníky kombinatoriky snad ještě přidáváme výčet všech možností, pokud se chcete tam i zpět dopravit vlakem.

Možné varianty cesty:

Mlčechvosty Říp Mlčechvosty
Horní BeřkoviceŘípCtiněves
VražkovŘípMlčechvosty
CtiněvesŘípMlčechvosty
RoudniceŘípRoudnice
RoudniceŘípCtiněves
VražkovŘípVražkov
CtiněvesŘípVražkov
RoudniceŘípVražkov
CtiněvesŘípRoudnice
RoudniceŘípMlčechvosty
Horní BeřkoviceŘípMlčechvosty
Horní BeřkoviceŘípRoudnice
VražkovŘípHorní Beřkovice
MlčechvostyŘípRoudnice
MlčechvostyŘípVražkov
VražkovŘípRoudnice
VražkovŘípCtiněves
CtiněvesŘípCtiněves
MlčechvostyŘípCtiněves
CtiněvesŘípHorní Beřkovice
Horní BeřkoviceŘípVražkov
RoudniceŘípHorní Beřkovice
MlčechvostyŘípHorní Beřkovice
Horní BeřkoviceŘípHorní Beřkovice

A to jsem vybral jen varianty, které jsou schůdné po turistických trasách a nezapočetl jsem autobus! Ach, ty nepřeberná hojnosti možných budoucností…